Fotografijos magija (E.Paplauskis)

Ar įmanoma dokumentiškai užfiksuoti, kaip po jūrą bėgioja rieduliai? Ar galima nufotografuoti akmens gyvybę, kalno judesius?

Olandų kepurės kalnas – taip vadinamas fotografo pamėgtas kalnas, stūgsantis tiesiog ant jūros kranto – labai neįprastas kraštovaizdis Lietuvoje. Matyt todėl jis traukia ne tik mėgstančius romantiškai palydėti saulę iš 24 metrų aukščio, matyt todėl jis toks patrauklus fotografams.

Šis kalnas su čia slūgsančiais akmenynais tiesiog negali nepakliūti į tiriančio aplinką fotografo akiratį. Pripratus prie smėlynų, kopų, švelnių pastelinių pajūrio spalvų, staiga išniręs kalnas priverčia stabtelėti. Be abejo, dažnas spusteli fotoaparato mygtuką. Deja, išvydęs Algirdo Darongausko fotografijas, ne vienas klausia: “Kur tai yra?“ Nors pats čia buvo prieš dieną, dvi…

Čia ir yra fotografijos magija. Galima ginčytis valandų valandas – menas tai ar ne menas? Žmogaus kūrybos čia lyg ir nėra. Tačiau tai pirmas apgaulingas įspūdis. Niekada jūs, nuėję vieną kartą, nepastebėsite to, ką matote šiose nuotraukose. Šalia kalno slūgsantys rieduliai nuolat keičiasi: vieni pasislepia jūroje, kiti išeina į sausumą, dar kiti apauga barzdomis, po to tas barzdas nusiskuta. Tiesiog – Gyvieji akmenys! Algirdas tai regi. Jis tiesiog intuityviai jaučia, kada atlėkęs prie kalno ras mažą stebuklą. Randa jų daug, tiesiog neįtikėtinai daug. Tiesą sakant, kai žinai, kiek dienų, kiek savaičių, kiek mėnesių, kiek metų fotografas išgyveno čia, viskas darosi įtikėtina. Kiek jis pragulėjo jūroje, prabraidė tarp slidžių akmenų, vasarą ir žiemą meditavo žiūrėdamas į paprasčiausią akmenį! Visa tai sužinojęs, įtiki tais nematomais vaizdais.

Kas jis – Algirdas Darongauskas? Tiesiog dar vienas gamtą įsimylėjęs Žemaitijos pagonis? Natūros dainius? Keistuolis, braidantis tarp gličių akmenynų?.. Kokią žinia taip įkyriai šis keistas pajūrio litofilas nori mums pranešti? Dievaži, turi būti rimta žinia, verčianti žmogų išleisti visus pinigėlius fotojuostoms, pamiršti valgį, buitį ir vėl bristi į šaltą vandenį, gultis ant akmenų, ir fotografuoti, fotografuoti…

Tą žinią jūs dabar turite prieš savo akis ir tik nuo jūsų pačių priklauso, kaip perskaitysite laišką nuo Olandų kepurės kalno. Tik atsargiai! Įdėmiai žiūrėdami, nejučia galite papulti į fotomagijos pinkles. Tuomet sudiev, įprastas pasauli! Patys imsite regėti visokias keistenybes lygioje vietoje. Tačiau dar nė vienas, atvėręs akis gamtos stebuklams, iki šiol nesiskundė.

Erlandas Paplauskis, pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas 2007

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s